Kulovnice

Mannlicher Classic Mountain

Popis

Opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je zkrácenou a odlehčenou (horskou) verzí oblíbené kulovnice Mannlicher Classic. Z důvodu zachování přehlednosti dat ji uvádíme samostatně.

Historie továrny Steyr-Mannlicher sahá hluboko do 19. století a je, především v letech existence Rakousko-Uherské monarchie, těsně spjata s prací českých puškařů. I v tomto důvodu můžeme hledat kořeny popularity kulovnic této značky u nás.

Ale tím hlavním důvodem je skutečnost, že kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN vynikají především svou přesností, precizním chodem spouště, nevšední elegancí a jakousi lehkostí a pečlivým zpracováním. Obrovskou péči pak věnují u Mannlicherů především bezpečnosti střelce.

Opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN si zachovává nevšední eleganci dlouhého modelu MANNLICHER CLASSIC. Díky své lehčí váze je tato zbraň vhodná zejména k lovu v horských nebo náročných terénech. Krátká hlaveň nikterak nesnižuje přesnost zásahu ani při střelbě na dlouhé vzdálenosti. V Rakousku je kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN velmi populární zejména pro lov kamzíků, kde je nutno střílet často i tzv. “přes údolí”.

Hlaveň.

 • Hlaveň kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je vyráběna kováním za studena na trnu (tzv. nahotovo) z prvotřídní chrom-molybdenové oceli. Tato technologie, u dnešních výrobců již méně obvyklá, dává hlavni záruku dlouhé životnosti a vynikající přesnosti.Procesu kování je podrobena pouze hlaveň, komora je vyrobena velmi přesným třískovým obráběním. Tato technologie, u dnešních výrobců již méně obvyklá, dává hlavni záruku dlouhé životnosti a vynikající přesnosti.
 • Firma Steyr-Mannlicher provádí kusovou kontrolu kvality hlavně ihned po jejím vyjmutí z kovačky. Elektronicky je proměřeno, je-li hlaveň 100% rovná. Není-li tomu tak, hlaveň se dodatečně nerovná, jak je tomu u mnoha jiných výrobců, ale je vyřazena z výrobního cyklu. Periodicky se provádí i vcelku brutální zkouška spočívající v tom, že do vývrtu se napěchuje střela dané ráže a provede se výstřel dalšího náboje do téže hlavně. Výsledkem zkoušky musí být vydutí, prasknutí avšak nikoli roztržení hlavně.
 • Hlaveň je v kulovnici MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN upevněna jako volně plovoucí.
 • Všechny hlavně opakovacích kulovnic MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN jsou na povrchu kovány do tvaru šroubovice, což je charakteristický znak všech kulovnic MANNLICHER (s výjimkou modelu Scout).

Spoušťový mechanizmus.

 • Momentová spoušť opakovacích kulovnic MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN se vyznačuje precizním, hladkým a krátkým chodem.
 • Funkci spoušťového mechanizmu kulovnic MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN lze oprávněně hodnotit jako jednu z nejlepších nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku.
 • Na přání je možno kulovnici MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN vybavit francouzským (tlačným) napínáčkem.
 • Vzdálenost kohoutu spouště od přední části lučíku je u opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN dostatečná i pro pohodlnou střelbu v rukavicích.

Závěr.

 • Opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN využívá systému válcového odsuvného závěru. Závěr se zamyká čtyřmi mohutnými ozuby ve dvou řadách do lůžka závěru.
 • Závěr kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je vybaven unikátním bezpečnostním systémem SBS, který především (ale nejenom) chrání střelce před účinkem úniku spalných plynů  nebo roztržením závěru.
 • Všechny součástky závěru opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN a jejich uložení jsou uspořádány tak, aby nebyly poškozeny vlivem vniknutí nečistot, prachu do těla závěru.
 • Závěr kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN se otevírá pod úhlem 70º.

Pojistka.

 • Opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je vybavena třípolohovým pojistným systémem Mannlicher 2+1.

Pažbení.

 • Pažbení kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je vyrobeno z kvalitního evropského ořechu.
 • Hlaviště pažby opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je tvaru kapřího hřbetu s velmi přesně vyříznutou bavorskou lícnicí.
 • Výrazná a hluboká rybina na pistolové botce a předpažbí kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN umožňuje jistý a neklouzavý úchop v jakémkoli počasí, i v rukavicích.
 • Dřevo pažbení opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN je povrchově upraveno olejem do polomatného lesku.

Povrchová úprava kovových částí zbraně.

 • Vnější stěna hlavně, pouzdro závěru a dno zásobníku (příplatková výbava) kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN jsou opatřeny unikátní vrstvou MANNOX®, která 100% chrání ocelové díly před korozí a dalšími nepříznivými vlivy.

Zásobník.

 • Ve standardní výbavě přichází opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN s dvouřadým zásobníkem se synthetickým dnem.
 • Dvouřadý zásobník kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN umožňuje rychlé a snadné vkládání nábojů.
 • Zásobník opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN může být do šachty zasazen ve dvou polohách. Je-li zásobník ve spodní poloze, je možno prověřit bezporuchový cyklus chodu závěru, aniž by byl náboj podán do nábojové komory.

Zasvěcený článek o opakovacích kulovnicích Mannlicher z pera Dr. Hanáka najdete zde.

Mannlicher Classic Custom Shop.

Maloobchodní cenu opakovací kulovnice MANNLICHER CLASSIC MOUNTAIN rádi sdělí naši kolegové v prodejnách DETEX

Fotografie

Technická data

Ráže 222 Rem., .223 Rem., .243 Win., 6,5x55SE, .270Win, 7x64, .25-06 Rem., 7mm-08 Rem., .308 Win., .30–06Spr., 8×57 JS, 9,3×62
Systém válcový odsuvný závěr
systém SBS
Spoušť momentová
francouzský (tlačný) napínáček - na přání
Pojistka mechanická, třípolohová - Mannlicher 2+1
Zásobník schránkový odnímatelný
dvojřadý
Kapacita zásobníku 4 rány
Povrchová úprava kovových částí Mannox - černý mat
Mířidla zbraň je dodávána pouze s mířidly
hledí kovové pevné
muška kovová stavitelná výškově
Příprava pro montáž puškohledu ano
lze použít například otočnou montáž Original Steyr Swing Mount s oky o průměru 30mm nebo 1"
Pažbení polopažba
kvalitní evropský ořech
hlaviště ve tvaru kapří hřbet, bavorská lícnice
nos předpažbí z růžového dřeva
povrch olejovaný
pryžová měkčená botka
Délka hlavně (mm) 508
Celková délka 1060mm
Celková váha prázdná (kg) 3,2
Levé provedení ano - pouze pažba, systém napravo
Výbava v ceně zbraně poutka na řemen
Příplatková výbava viz sekce Mannlicher Custom Shop

Fotogalerie

Související produkty

Užitečné informace

 

banner banner banner banner banner banner banner banner
 

Navštivte naše prodejny