Pro kulovnice

Náboje Norma

Popis

Munice značky NORMA je v oblasti loveckého střelectví dnes už i u nás pojmem – synonymem pro absolutní přesnost, absolutní výkon a absolutní spolehlivost. Toto špičkové lovecké a sportovní střelivo dováží výhradně naše společnost na český trh již od roku 2000.

Lovecká a sportovní munice NORMA patří již od 60. let minulého století k absolutní světové špičce v segmentu vysoce kvalitního loveckého a sportovního střeliva.

Švédská munička NORMA, patřící dnes do nadnárodního gigantu RUAG,  produkuje škálu více než 70 ráží a laborací, které svým určením pokryjí prakticky všechny lovecké situace, počínaje odstřelem drobné škodné a lovem nejtěžší africké zvěře konče.

Špičková kvalita střeliva NORMA je založena na :

 1. nekompromisním výběru nejkvalitnějších materiálů vstupujících do výroby (mosaz, bezdýmný prach Bofors, zápalky)
 2. špičkové počítačově řízené technologii výroby;
 3. promyšlené konstrukci vlastních klasických (ALASKA), nebo “inteligentních” střel s řízenou deformací (VULKAN, ORYX, KALAHARI);
 4. v případě potřeby laborace střel od nejlepších světových výrobců NOSLER (Nosler Accubond, Nosler PT, Nosler BST), BARNES (Swift-A-Frame, TSX), WOODLEIGH (FMJ, RNSN) nebo HORNADY (V-Max);
 5. mnohonásobné četnosti kontroly kvality každého polotovaru nebo výrobku v každém uzlovém bodu výroby i v průběhu jednotlivých výrobních cyklů.

Výsledkem je až neuvěřitelná přesnost, dokonalý přenos energie při zásahu a selektivní ranivý účinek střeliva NORMA. Pozoruhodná je rovněž maximálně dosažitelná uniformita střeliva téže ráže a téhož provedení.  V praxi to znamená, že ať použijete do své zbraně jakoukoli výrobní sérii totožné munice NORMA (např. .308 Win. 180gr Vulkan) – zakoupenou kdekoli, můžete si být jisti, že balistické vlastnosti a ranivost jsou vždy stejné, aniž byste museli pro jistotu svou zbraň přestřelit nebo dokonce znovu nastřelovat, jak je typické pro některé jiné značky munice. Ve všech klíčových pozicích, kde se ve firmě NORMA rozhoduje o výrobku – ať je to vývoj, výroba nebo obchod – jsou aktivní zkušení lovci. Střelivo NORMA je navrženo, zkonstruováno a vyrobeno lovci pro lovce na celém světě.

Střely NORMA:

Firma NORMA osazuje svoje náboje špičkovými loveckými střelami vlastní produkce. Pod názvy

se skrývají moderní lovecké střely kompaktní (bonded) konstrukce s pevným spojením pláště s jádrem, poskytující vynikající průraznost a zároveň excelentní ranivost, která je zajištěna řízenou deformací těchto střel spojenou s vytvořením „charakteristic­kého“ hříbku. K nesporným výhodám těchto střel patří i vysoká hmotnostní retence – střely nefragmentují a nepoškozují tak zbytečně zvěřinu v okolí střelného kanálu. Střela NORMA FMJ pak poskytne uspokojení při cvičné střelbě nebo lovu kožešinové zvěře nebo drobné škodné.

Jako každá moderní munička i NORMA osazuje svoje náboje střelami předních světových výrobců. V sortimentu pak najdeme náboje se střelami

Poslední dva typy jsou laborovány převážně do tropických kalibrů řady NORMA AFRICAN PH nebo nově do řady NORMA SOLIDS. Tyto náboje jsou určeny zejména pro lov těžké africké zvěře a pro svoji spolehlivost a výkony jsou vyhledávány profesionálními lovci a průvodci. Firma NORMA rovněž vyrábí i některé druhy velmi úspěšných střel pro jiné členy nadnárodní skupiny RUAG, například pro značku RWS. Naše společnost prodává střely NORMA ORYX a NORMA VULKAN rovněž pro potřeby malovýroby velmi přesného zakázkového střeliva.

Nábojnice NORMA:

Nábojnice NORMA – to je pojem mezi malovýrobci velmi přesného zakázkového střeliva už i v České republice. Nábojnice je důležitým faktorem v celkové funkci náboje a vynikající kvalita nábojnic NORMA zajišťuje dlouhodobou životnost a poskytuje možnost mnohačetného přebití. Nábojnice NORMA jsou vyrobeny z prvotřídních výběrových materiálů s nejnižšími možnými tolerancemi – kus po kuse.

Krček nábojnice je žíhaný aby byl měkčí, než jsou ostatní části nábojnice. Tento způsob výroby umožňuje velmi pevně zaškrtit střelu do náboje a zamezit tak jakémukoli nežádoucímu úniku plynů při hoření prachu v nábojnici. Spojení střely a krčku nábojnice je velmi pevné a vydrží těsné bez jakékoli praskliny nebo uvolnění nejméně po dobu 10 let od data výroby (pakliže jsou dodrženy podmínky pro správné skladování). Směrem od krčku ke dnu nábojnice se její tvrdost zvyšuje, ale pouze tak, aby bylo vyloučeno riziko popraskání (příliš vysoká tvrdost) nebo smrštění (přílišná měkkost). V oblasti lůžka zápalky je tvrdost nábojnice téměř dvakrát vyšší než v oblasti krčku.

Tormentační střelivo:

O celkové výjimečné kvalitě střeliva NORMA svědčí i skutečnost, že munička NORMA je jedním z nejvýznamnějších výrobců tormentačního (zkušebního) střeliva. Nábojnice zkušebního střeliva musí vydržet bez jakéhokoli poškození až trojnásobné tlaky v porovnání s běžným spotřebním střelivem. Kvalita použitého prachu musí být vynikající a uniformní,  jeho navážka  v nábojnici musí být výjimečně přesná tak, aby výsledné hodnoty byly vždy na maximu možných hodnot předepsaných dohodou CIP.

Nastřelování loveckých zbraní:

O tom, že munice NORMA je opravdu špičkovým střelivem ve své kategorii svědčí i fakt, že střelivo NORMA používají pro nastřelování svých zbraní tito přední světoví výrobci kulových zbraní (abecední pořadí):

 • Blaser (Německo)
 • Česká Zbrojovka (ČR)
 • Dakota Arms (USA)
 • Chapuis Armes (Francie)
 • Krieghoff (Německo)
 • Mauser (Německo)
 • Merkel (Německo)
 • Sauer (Německo)
 • Schultz and Larsen (Dánsko)
 • Verney-Carron (Francie)
 • Zoli (Itálie)

Výroba munice pro jiné značky:

 • špičkové americké střelivo WHEATHERBY je již 60 let vyráběno právě firmou NORMA.
 • v loňském roce byl ukončen společný projekt firem NORMA a BLASER. Cílem projektu bylo vyvinout vysoce výkonné střelivo nové generace. Úkol byl úspěšně splněn a na světě je nová řada střeliva BLASER MAGNUM.

Balistický kalkulátor NORMA

najdete na stránce společnosti NORMA, kde si po kliknutí vyberte metrickou soustavu jednotek (metric), dále na levé straně vyberete druh munice a typ střely. V tabulce se Vám objeví balistická křivka a kalkulované hodnoty. Hodnoty lze upravovat korekcí nastřelení zbraně, směru a síly větru a dalších veličin.

Jsme rádi, že i v České republice roste rok od roku počet myslivců a lovců, kteří dokáží ocenit výjimečné vlastnosti munice NORMA.

Zajímavý článek o střelivu Norma od známého odborníka ing. Jiřího Hanáka můžete přečíst zde (článek uveřejňujeme s laskavým svolením časopisu Myslivost)

Maloobchodní cenu jednotlivých laborací vám rádi na požádání sdělí naši kolegové v obchodech DETEX nebo Vaši obchodníci.

Fotografie

Fotogalerie

Související produkty

Užitečné informace

internetové stránky NORMA
 

banner banner banner banner banner banner banner banner
 

Navštivte naše prodejny