Kulovnice

Steyr Elite

Popis

Opakovací kulovnice STEYR ELITE je vytvořena jako univerzální kulovnice, kterou má mnohostranné použití – například jako lehká odstřelovací puška.

Kulovnice STEYR ELITE kombinuje dvě koncepce – Mannlicher Scout s integrovanou výklopnou dvojnožkou a univerzální dlouhou Picatinny lištou a Steyr SSG 04 se stavitelnou lícnicí a botkou pažby.

Historie továrny Steyr-Mannlicher sahá hluboko do 19. století a je, především v letech existence Rakousko-Uherské monarchie, těsně spjata s prací českých puškařů. I v tomto důvodu můžeme hledat kořeny popularity kulovnic této značky u nás. Firma Steyr-Mannlicher používá pro své sportovní a vojenské modely označení STEYR. Opakovací kulovnice STEYR vynikají především svou přesností, precizním chodem spouště a pečlivým zpracováním. Obrovská péče je při výrobě  věnována především bezpečnosti střelce.

Hlaveň.

 • Hlaveň kulovnice STEYR ELITE je vyráběna kováním za studena na trnu (tzv. nahotovo) z prvotřídní chrom-molybdenové oceli. Procesu kování je podrobena pouze hlaveň, komora je vyrobena velmi přesným třískovým obráběním. Tato technologie, u dnešních výrobců již méně obvyklá, dává hlavni záruku dlouhé životnosti a vynikající přesnosti.
 • Firma Steyr-Mannlicher provádí kusovou kontrolu kvality hlavně ihned po jejím vyjmutí z kovačky. Elektronicky je proměřeno, je-li hlaveň 100% rovná. Není-li tomu tak, hlaveň se dodatečně nerovná, jak je tomu u mnoha jiných výrobců, ale je vyřazena z výrobního cyklu. Periodicky se provádí i vcelku brutální zkouška spočívající v tom, že do vývrtu se napěchuje střela dané ráže a provede se výstřel dalšího náboje do téže hlavně. Výsledkem zkoušky musí být vydutí, prasknutí avšak nikoli roztržení hlavně.
 • Hlaveň kulovnice STEYR ELITE je v kulovnici upevněna jako volně plovoucí
 • Hlaveň opakovacích kulovnic STEYR ELITE je na povrchu kována do tvaru šroubovice.

Spoušťový mechanizmus.

 • Momentová spoušť opakovacích kulovnic STEYR ELITE se vyznačuje precizním, hladkým a krátkým chodem.
 • Funkci spoušťového mechanizmu kulovnic STEYR ELITE lze oprávněně hodnotit jako jednu z nejlepších nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku.
 • Vzdálenost mezi lučíkem spouště a kohoutkem je dostatečná i pro pohodlnou střelbu v rukavicích.

Závěr.

 • Opakovací kulovnice STEYR ELITE využívá systému válcového odsuvného závěru. Závěr se zamyká čtyřmi mohutnými ozuby ve dvou řadách do lůžka závěru.
 • Závěr kulovnice STEYR ELITE je vybaven unikátním bezpečnostním systémem SBS, který především (ale nejenom) chrání střelce před účinkem úniku spalných plynů  nebo roztržením závěru.
 • Všechny součástky závěru opakovací kulovnice STEYR ELITE a jejich uložení jsou uspořádány tak, aby nebyly poškozeny vlivem vniknutí nečistot, prachu do těla závěru.
 • Klika závěru kulovnice STEYR ELITE je konstruována k velmi rychlému přebití.
 • Na pouzdru závěru opakovací kulovnice STEYR ELITE je upevněna dlouhá lišta Picatinny k upevnění montáže, resp. dalšího příslušenství.
 • Závěr kulovnice STEYR ELITE se otevírá pod úhlem 70º.

Pojistka.

 • Kulovnice STEYR ELITE je vybavena třípolohovým pojistným systémem Mannlicher 2+1.

Pažbení.

 • Opakovací kulovnice STEYR ELITE je opatřena černou synthetickou pažbou.
 • Botka sklopné pažby kulovnice STEYR ELITE je ergonomická a odpružená, takže spolehlivě téměř eliminuje, společně s úsťovou brzdou – příplatková výbava, zpětný ráz zbraně. Botka pažby je výškově nastavitelná.
 • Lícnice pažby opakovací kulovnice STEYR ELITE je výškově seřiditelná.
 • V předpažbí opakovací kulovnice STEYR ELITE jsou uloženy vyklápěcí nožky sloužící jako podpěra při střelbě.

Povrchová úprava kovových částí zbraně.

 • U opakovací kulovnice STEYR ELITE jsou vnější stěna hlavně a pouzdro závěru opatřeny unikátní vrstvou MANNOX®, která 100% chrání ocelové díly před korozí a dalšími nepříznivými vlivy.

Zásobník.

 • Ve standardní výbavě přichází opakovací kulovnice STEYR ELITE s dvouřadým zásobníkem se synthetickým dnem, který umožňuje rychlé a snadné vkládání nábojů.

Maloobchodní cenu opakovací kulovnice STEYR ELITE rádi sdělí naši kolegové v prodejnách DETEX.

Fotografie

Technická data

Ráže .223 Rem., .308 Win.
Systém válcový odsuvný závěr
systém SBS
Spoušť momentová
Pojistka mechanická, třípolohová - Mannlicher 2+1
Zásobník schránkový odnímatelný
dvojřadý
Kapacita zásobníku 5 ran
10 ran s HC adaptérem (pouze .308Win.)
Povrchová úprava kovových částí Mannox - černý mat
Mířidla ne
Příprava pro montáž puškohledu dlouhá Picatinny lišta na pouzdru závěru a nadpažbí
možnost použít montáž Steyr Monobloc 20 M.O.A. s oky 30 nebo 34mm
Pažbení polymer zesílený karbonovým vláknem
barva černá
Délka hlavně (mm) 570
Celková délka 1090 mm
Celková váha prázdná (kg) 4,25
Levé provedení ne
Příplatková výbava úsťová brzda
HC zásobník a adaptér (10 ran)
poutka Millet

Fotogalerie

Související produkty

Užitečné informace

internetové stránky STEYR MANNLICHER
 

banner banner banner banner banner banner banner banner
 

Navštivte naše prodejny